Több bejegyzésben is említést tettem már Robert C. Martin Tiszta kód című könyvéről, most egy kicsit részletesebben is foglalkozom vele.
(Martin Fowler Refactoring-je után ez a második, amire szert tettem a témában, így nem volt ismeretlen számomra a tartalom.)
A kézbevételnél tapasztalható vaskosság-érzés a téma komolyságát hivatott alátámasztani, bár ezt némileg elhomályosítja a könyv elejének talán túlzott bőbeszédűsége, valamint a végén található 50 oldalnyi forráslista.
(Ez utóbbit célszerű is lett volna egy rövid linkre refaktorálni - ahonnan az letölthető -, talán így csökkentve a majd' 8000 Ft-os árat.)
A könyv két véglete közötti tartalom viszont megéri azt a befektetett energiát, amivel az átolvasása jár.
Martin Fowler Refactoring-jától eltérően nem elsősorban átalakítási technikákat találunk benne, hanem egyéb, "tiszta kód"-ok létrehozásához segítséget nyújtó tanácsokat.
Tanácsokat, melyekkel egy programozóból, rutinos, felelős fejlesztő válhat.
A leírtak segítségével, a csapatban dolgozó fejlesztők együttműködése rugalmasabbá válik, a létrehozott forrás értéket teremt.
(Nem győzöm elégszer hangsúlyozni, hogy a jobb kód létrehozása hosszútávon csökkenti a fejlesztési költségeket.)
Csak címszavakban a fejezetekről, amiket kiemelt fontosságúnak tartok:
- Tiszta kód,
- Beszédes nevek,
- Függvények,
- Megjegyzések,
- Formázás,
- Objektumok és adatszerkezetek,
- Hibakezelés,
- Egységtesztek,
- Osztályok,
- Láthatóság,
- Szagok és szabályok.
Azt gondolom, hogy a Tiszta kód, Flower Refactoring-jával együtt jó alapot ad a téma iránt érdeklődő kollégáknak.
Viszont itt is - mint oly sok más esetben is - igaz, hogy a technikák elsajátítása hosszú folyamat, és gyakorlást igényel, de ha megérezzük a "kód szagát", és a refactoring ízét akkor utóbbitól azt gondolom, nehezen tudunk majd szabadulni.